U ovom broju pažnju ćemo posvetiti jednom, za nas dosta nepoznatom, ali u svetu vrlo popularnom i cenjenom vinskom regionu – Austriji, i to sa fokusom na bela vina, po kojima je prvenstveno i poznata. Verujem da čak i oni posvećeni i pasionirani ljubitelji vina kod nas, koji posvećuju vreme traženju i kupovanju boca dobrog šampanjca, dobrih berbi iz Bordoa, Burgundije, Toskane ili Pijemontea, retko imaju priliku da uživaju u nekom od vina iz Austrije. Ovaj često nedovoljno cenjen region može da da sjajna suva bela vina, naravno i slatka, koja su između ostalog vrlo zahvalna za slaganje sa hranom. Možda baš u tome i leži razlog njihove sve veće popularnosti u svetu.
Zapitajmo se najpre za razlog zašto ova vina nisu poznata i popularna među ljubiteljima vina u Srbiji. Ima ih nekoliko, a jedan od možda najvažnijih jeste skandal sa dietilen glikolom koji se desio 1985. godine. Naime, nekoliko beskrupuloznih proizvođača i trgovaca dodalo je osnovnim vinima dietilen glikol (antifriz), inače vrlo otrovan alkohol, kako bi postigli bolji viskozitet vina i njegov izgled u čaši. Taj događaj već je naneo veliku štetu austrijskom vinarstvu i doneo ogroman negativan publicitet vinarima sa ovog podneblja. Ali, to je sada već stara priča, a s obzirom na to da su se stvari po tom pitanju uredile, ne bi trebalo da ima bilo kakav uticaj na naš sud o ovim vinima.
Drugi razlog je mala proizvodnja koja nije u stanju da zadovolji potrebe ni samih Austrijanaca, koji su inače veliki konzumenti vina. Najveća potražnja je za vinima koja se proizvode u maloj regiji na istoku zemlje, na granici sa Češkom i Mađarskom, a što se tiče izvoza austrijskih vina najveće tržište je Nemačka, mada poneka dobra boca može da se nađe i na američkom i britanskom tržištu.
Austrija pod vinogradima ima ukupno oko 51.200 hektara, od čega je najveći deo lociran na istoku zemlje. Što se tiče regionalne podele, verovatno bi za većinu prosečnih poznavalaca detaljnije upoznavanje sa vinskim regionima Austrije ličilo na košmar zbog tamošnje prilično konfuzne i komplikovane klasifikacije. Međutim, da bismo upoznali austrijska vina takav studiozan pristup nije potreban, pa ćemo navesti osnovnu regionalnu podelu. Dakle, Austrija je podeljena na četiri glavna vinska regiona:
Niederösterreich (Donja Austrija) zauzima 31.400 ha, Burgenland 15.300 ha, Steirerland (Štajerska) 3.750 ha i Wien 620 ha. Oni su dalje podeljeni na ukupno 16 oblasti.
Region Niederösterreich, koji se nalazi na granici sa Češkom i Mađarskom, može se okarakterisati kao najznačajniji, a u njegovom sklopu najvažnije podregije su Wachau, Kremstal i Kamptal (poznat po sjajnim slatkim vinima). Iza ove trijade sledeća po značaju podregija je Neusiedlersee, koja se nalazi u regionu Burgenland i obuhvata predeo u blizini jezera Neusiedler, a jedno je od malobrojnih podneblja u svetu u kojem botrytis (inače jako važan za proizvodnju prirodno slatkih vina) napada grožđe svake godine.
Što se tiče proizvođača, uglavnom su to manja gazdinstva; u pomenutim regionima ima ih ukupno oko 20.000, a pomenućemo najpoznatije: Alzinger, Dinstlgut Loiben, Emmerich Knoll, Nikolaihof, Prager, Stadt Krems, Hiedler, Schloss Gobelsburg, Willi Opitz, Alois Kracher …
U Austriji su od belih sorti grožđa najzastupljeniji grüner veltliner, koji je i simbol vinarstva ove zemlje, i njegov bliski rođak rajnski rizling. Grüner veltliner je i procentualno najzastupljeniji, a daje odlična, uglavnom suva, sveža i hrskava vina prepuna voćnog ugođaja sa prepoznatljivim tonovima belog bibera i ponekad zelene sveže paprike. Zbog svoje osobine da se veoma lako i lepo slažu sa hranom, ova vina se sve češće mogu naći na mnogim vinskim listama širom Evrope.
Od belih sorti zastupljeni su još i welschriesling (italijanski, laški rizling), koji inače nije ni u kakvom srodstvu sa rajnskim rizlingom, a takođe često možemo sresti i weissburgunder (beli pino), i naravno sovinjon blan i šardone. Takođe je veoma zastupljen i gevurctraminer, koji doduše nije baš bela sorta grožđa, ali se koristi za proizvodnju belih, izuzetno aromatičnih vina.
Što se tiče klasifikacije i čitanja etiketa, u Austriji je situacija slična kao u Nemačkoj. Mada se stvari menjaju na bolje, a posebno od kada je Robert Parker austrijske etikete opisao kao nečitke i zbunjujuće. Takođe, ulaskom u EU Austrijanci su učinili mnogo napora kako bi etikete i oznake na njima bile mnogo jasnije i čitljivije, tako da danas postoje samo tri osnovne klasifikacije. Standardna ili tradicionalna nemačka, posebna klasifikacija koja se primenjuje samo u Wachau oblasti i novi sistem regionalne klasifikacije sa skraćenicom DAC. Podsetićemo se nemačkog sistema:
- Tafelwein – grožđe koje se koristi za proizvodnju vina može da bude iz više oblasti.
- Landwein – stono vino od grožđa iz samo jedne oblasti.
- Qualitätswein – kvalitetno vino sa geografskim poreklom. Šaptalizacija je dozvoljena.
- Kabinett – kvalitetno vino sa geografskim poreklom, proizvedeno bez šaptalizacije i sa sadržajem šećera manjim od 9 grama po litru.
- Prädikatswein – vina u rangu od spätlese do eiswein, gde nije dozvoljena šaptalizacija.
Kad je u pitanju tržište Srbije austrijska vina su velika nepoznanica i jako slabo su zastupljena. Bilo je povremenog pojavljivanja ali i brzog nestajanja mnogih dobrih vinskih etiketa i brendova iz ove zemlje. Iz trenutne ponude vredelo bi izdvojiti:
Jedan od najpoznatijih proizvođača, vinarija Nikolaihof, na našem tržištu je prisutna sa dve etikete – Smaragd, sa maloprodajnom cenom od oko 4.000 dinara i Gewürtztraminer sa cenom od oko 3.000 dinara u maloprodaji. Tu su i Grüner Veltliner Strasertal vinarije Johan Topf, sa maloprodajnom cenom od oko 1.200 dinara i Grüner Veltliner Wechselberg iste vinarije sa cenom od oko 1.600 dinara. Takođe, vredi pomenuti i Grüner Wetliner vinarije Na alsdann, sa maloprodajnom cenom od oko 1.500 dinara.
pozdrav dali neko zna dali neko trazi berace grozdja ja bi radio al nemogu doc do pravog kontakta