Grčka vina su za većinu ljubitelja vina u Srbiji uglavnom velika nepoznanica i spadaju u red takozvanih egzotičnih vina koja i nemamo baš priliku svaki dan da konzumiramo. Ali to ni u kom slučaju ne umanjuje njihov kvalitet. Siguran sam da je većina naših čitalaca imala priliku da proba neka sjajna grčka vina. Lično sam više naklonjen belim vinima iz ove mediteranske zemlje, mada ni crvena ne bi trebalo zaobilaziti.
Ono što bi prvo trebalo istaći u vezi sa grčkim vinima je da je grčko vinarstvo, kao što je antička Grčka mesto rođenja moderne civilizacije kakvu danas poznajemo, preteča modernog vinarstva. Naime, još u vreme starih Grka vino je dobilo status pića kojim se iskazuje zdravlje, bogatstvo i uspeh, pa je bilo neizostavni pratilac većine proslava i verskih svečanosti, vojnih pobeda i sličnih manifestacija. Smatra se da su i velika imena filozofije sve svoje diskusije razvijali upravo uz prisustvo vina.
Mada ne postoji podatak o tome kada se tačno začelo vinarstvo na ovom podneblju, neki arheološki nalazi govore da se radi o 3.500 godina pre nove ere. U svakom slučaju vino se vrlo brzo razvilo kao jedna od najvažnijih kultura i postalo je glavni trgovački artikal uz maslinovo ulje. Zato možemo reći da se upravo sa grčke teritorije vinarstvo kolonizacijom proširilo na danas vodeće zemlje u vinskom svetu – Italiju, Francusku i Španiju.
Vina koja su pili stari Grci umnogome su se razlikovala od ukusa i aroma koji su danas nama poznati. Većina tadašnjih vina su bila aromatizovana, nekad namerno, a nekad sasvim slučajno. Uglavnom je razlog tome bila borova smola koje se koristila kao sredstvo za zaptivanje pora unutar glinenih amfora koje su služile za transport. Hiljadama godina kasnije upravo je taj ukus prepoznatljivost grčkih vina, pa ga i danas osećamo u vinima pod imenom retzina.
Nakon zlatnog perioda na scenu stupa Otomanska imperija koja vlada Grčkom skoro pet vekova i u tom periodu skoro potpuno zamire vinarstvo. Iako Turci nisu formalno zabranili hrišćanima uzgajanje vinove loze i proizvodnju vina, nameti i porezi su bili toliko veliki da se nije isplatilo baviti se tim poslom. U dvadesetom veku prvo stiže filoksera, a nedugo zatim i dva svetska rata koji devastiraju vinograde po Grčkoj. Sredinom dvadesetog veka vino se u Grčkoj prodavalo uglavnom iz velikih sudova. Vina su bila uglavnom niskog kvaliteta i veoma niske cene. Ulaskom Grčke u EU osamdesetih godina polako se podiže i nivo kvaliteta grčkih vina, pa danas modernu grčku industriju vina predvodi nekolicina velikih i moćnih vinarija, poput Boutari, Achaia-Clauss, D.Kourtakis ili Tsantali i mnoštva manjih privatnih vinarija. Pošto je vlasništvo nad zemljištem u Grčkoj dosta usitnjeno, većina ovih vinarija deo grožđa obezbeđuje iz svojih vinograda, a deo kupuje od kooperanata.
Što se tiče zakona i klasifikacije, prvi zakon o vinu u Grčkoj donet je 1971. godine, da bi bio revidiran nakon 10 godina i ulaska Grčke u EU. On se u principu zasniva na AOC klasifikaciji (Appellation d’Origine Controlee), odnosno francuskoj podeli vina po geografskom poreklu. U toj podeli vina se dele na Appellation of Origin of Superior Quality (OPAP) i na Controlled Appellation of Origin (OPE). Unutar ove dve kategorije postoji 28 vina, a dodatnu kategorizaciju predstavljaju dva nivoa – Reserve i Grande Reserve. Za bela vina sa oznakom reserve minimum odležavanja je dve godine, od čega je šest meseci u buretu. Crvena vina reserve moraju da sazrevaju najmanje tri godine, takođe sa minimumom odležavanja od šest meseci u hrastovim buradima. Grande Reserve bela vina odležavaju najmanje tri godine, od čega 12 meseci u buradima, dok je za crvena rok četiri godine, sa dve godine odležavanja u buretu.
Osim ovih, postoje još dve kategorije – prva je ekvivalent francuskim vin de pays i zove se Topikos Oenos, a označava vina iz raznih regija proizvedena od raznih sorti grožđa, kako autohtonih tako i internacionalnih. Druga kategorija je Epitrapezios Oenos i označava stona vina koja mogu da budu blend različitih sorti sa raznih lokaliteta, bez potrebe da se isti posebno naglašavaju.
Grčko kopno prostire se oko 70 procenata u kontinentalnom delu, a oko 30 procenata na mnogobrojnim ostrvima. Ukupna površina na kojoj je moguće uzgajanje poljoprivrednih kultura tek nešto veća od površine pod vinogradima u Bordou. Na tim površinama uglavnom su zasađeni grožđe i masline, tako da je proizvodnja grožđa u Grčkoj vrlo inetenzivna, ali količinski ne može da se meri sa nekim drugim vinskim zemljama.
Što se tiče grožđa više, od 75 procenata čini belo, iako ćete upravo među crvenim vinima naći neka kojih ćete se najduže sećati.
Glavne bele sorte:
Assyrtico – glavno grožđe na Santoriniju i drugim egejskim ostrvima, a daje elegantna, hrskava i osvežavajuća vina.
Muscat Blanc a Petit Grains – koristi se uglavnom za proizvodnju aromatičnih i slatkih vina u Patri i na Peloponezu.
Robolla (blizak rođak sorte ribolla galla sa severa Italije) – smatra se da su je u Grčku doneli venecijanski trgovci u trinaestom veku. Uzgaja se na Kefaloniji i daje odlična vina voćnog karaktera i izražene mineralnosti.
Roditis – daje jednostavna suva vina i uzgaja se na Peloponezu.
Savatiano (grožđe od kojeg se uglavnom proizvodi retzina) – najšire je rasprostranjeno grožđe u Grčkoj.
Moschofilero – uprkos rozikastoj boji ovog grožđa, uglavnom se od njega proizvode bela vina, a rozei vrlo retko. Daje veoma aromatična vina puna začinskih aroma.
Malagousia – u poslednje vreme sorta rastuće popularnosti, zastupljena uglavnom u regionu Makedonije, a daje vina srednjeg do punog tela sa intenzivnim aromama.
Postoji još nekoliko belih sorti koje nisu toliko zastupljene, poput Athiri, Debina, Lagorthi…
Vinski regioni u Grčkoj se dele na kopneni i ostrvski deo. Idući od severa ka jugu na kopnu su Macedonia, Thessalya, Peloponesse, Thraki. Ostrva su Egejska i Jonska, od kojih je za vinarstvo najvažnije Krit. Ukupna površina pod vinogradima u Grčkoj je približno 730 hiljada hektara, sa proizvodnjom od oko 800 miliona litara i nalazi se na trinaestom mestu na svetu po proizvodnji vina.
Što se tiče srpskog tržišta, grčka vina nemaju baš mnogo popularnosti i retki su beogradski restorani u kojima možete da ih nađete. Najbolji izvor trenutno u Beogradu su radnje Super Vero. Kad su u pitanju uvoznici, vrlo mali broj firmi se odlučilo za ova vina.
Cene grčkih vina se kreću od 980 dinara, koliko košta Plyto Lyrarakis, koji u restoranima staje približno 2.000 dinara, koliko košta i Malvasia Miliarakis, do 1.100 dinara koliko je Thema Pavlidis koja je u restoranima blizu 2.500 dinara.
Чудно. Ја располажем податком да је у Грчкој под виноградима око 100.000 хектарс!?