Kafana dobrih ukusa
Poznata po krilatici „Jednom Kovač – uvek Kovač, jednom kafana – uvek kafana“, nacionalna kafana pravih srpskih domaćina arhaično nazvana Kovač, pravo je mesto za podsećanje na ono najbolje što Srbija ima da ponudi. Smeštena po starim običajima pored druma, svojim ambijentom, bogatom nacionalnom gastronomskom ponudom i posebnim balkanskim šmekom vraća nas u davna vremena kada su u „kafane na ćošku“ svraćali putnici namernici ne bi li se okrepili od napornog puta.
Redak gradski restoran koji ima ćumur u osnovnoj kuhinji, tri sača, ražanj sa četiri šipke i pušnicu u letnjoj bašti, Kovač uspešno nosi pečat mesta sa savremenim pristupom ugostiteljstvu, u kojem se nacionalni specijaliteti pripremaju po recepturi iz davnina.Iz bašte oplemenjene stoletnim drvećem ulazimo u prednju salu u kojoj nam pažnju privlači „dekorativni sto“, sa kojeg se slobodno služimo tipičnim simbolima srpske tradicije – rakijom, smokvama, suvim šljivama, komadom pogače, pršutom, žitom, sirom, kajmakom… Baš kao u pravoj domaćinskoj kući, onako po srpskim običajima, uz zvuke izvorne muzike tamburaškog orkestra … Posle obilaska kamin-sale, naročito popularne u zimskom periodu, stižemo i do prepoznatljive velike sale sa čak 150 mesta – slike i prilike jačine čitavog restorana, koja nas, kako neko među nama reče, „sve sa visokim stropovima, jednostavno tera da joj se prilagodimo“.
Celom dužinom velike sale smešten je, verovatno, najveći vinski podrum na Balkanu. Odatle, pre nego što se odluče da nešto naruče, gosti mogu kroz stakleni zid da ispituju probrane vinske etikete, istovremeno se edukujući o njima iz bogato opremljene vinske karte. U pokušaju da se uz povratak tradiciji vrati i vino na sto, i to pre svega kao piće koje u ljudima budi dobre strasti, vlasnica Jasmina Vekić posebno naglašava značaj domaćih sorti, poput autohtone tamjanike, a preporučuje onu iz podruma Ivanović. Saznajemo da su među 150 etiketa zastupljene sve značajne domaće vinarije i one iz regiona, ali i italijanske, francuske i zemalja Novog sveta. Uvodeći nas u avanturu slaganja hrane i vina u Kovaču, Jasmina nam na početku preporučuje vrhunsko italijansko vino Edizione iz oblasti Farnese, svojevrsnu kupažu pet sorti crnog grožđa, kao i belo vino Grecante iz Umbrie, dodajući da bi meni restorana Kovač možda najbolje bilo zaokružiti čašom belog ili crnog porta.
No, da krenemo, kako pravila nalažu, od hladnih predjela. Gostima koji nemaju baš previše vremena preporučuje se Kovačko predjelo – kombinacija četiri vrste suvog mesa (svinjska pečenica, goveđa pršuta, svinjska pršuta, domaći kulen), nekoliko vrsta domaćih sireva (sjenički sir, kajmak, liovanski sir sa maslinovim uljem) i čvaraka. Služi se na kovačkoj dasci, a gustira uz neku od domaćih rakija; Jasmina predlaže dunjevaču, iz palete Voćar rakija. Od hladnih predjela izdvajamo domaći tartar biftek sa pikantnim puterom i đakonije iz domaće radionice: domaći ajvar, ljutenicu Kovač i domaće pihtije. Za one koji, pak, vole lakša predjela rezervisane su obrok salate: salata sa barenom teletinom i kiselim krastavcima, brokoli salata, biftek salata na miksu zelenih salata sa čeri paradajzom i mimoza salata. U ponudi hladnih predjela pažnju privlači i – beli kozji sir pržen na maslinovom ulju serviran na divljoj rukoli i šarenom biberu.
Od toplih predjela prvo primećujemo ono što bi, po našem mišljenju, trebalo da ima svaki nacionalni restoran sa tradicionalnim menijem: pohovanu papriku (klasičnu crvenu baburu) punjenu kajmakom i mladim sirom; tu su i pileća džigerica pržena sa crvenim lukom, servirana sa kiselom pavlakom; šampinjoni i bukovače na žaru servirane sa mladim kajmakom. Osim prženih pituljica sa mladim sirom i kajmakom, koje se prave po porudžbini a od testa koje se pravi u restoranu, svakako treba pomenuti i Radmilinu pitu sa mesom nazvanu po majci šefa kuhinje Nenada Lučića, čija brižljivo čuvana porodična receptura stiže pravo iz Topole.
Pre nego što pređete na specijalitet kuće, preporučujemo da obavezno probate barem jednu od klasičnih kafanskih srpskih čorbi: belu krem čorbu sa teletinom i pilećim grudima, ljuto-kiselu paradajz čorbu sa domaćim flekicama i dimljenim sirom, potaž od vrganja, ili se jednostavno prepustite uživanju u kućnoj pilećoj supi sa domaćim rezancima.
Bogata gastronomska ponuda restorana podeljena je na nekoliko segmenata. Među specijalitetima kuće svakako se izdvajaju – gurmanska rebra servirana na podvarku i barena dimljena butkica zapečena u glinenom tanjiru sa domaćim flekicama i krem sosom od rena. Izdašnu porciju najbolje je prema Jasmininim rečima zaliti crvenim vinom, a njen izbor bio je Trijumf noir – Aleksandrović . Od stranih vina Jasmina preporučuje jedan interesantan portugalski roze – Casal mendes, koji se slaže uz specifičan ukus domaće kuhinje, jer je lagan i nije sladak, dodajući da „uz simfoniju ukusa barene dimljene butkice zapečene u glinenom tanjiru sa domaćim flekicama i krem sosom od rena nećemo imati problem da izaberemo vino. Toliko je dobra ta butkica“, kaže nam.
Ljubiteljima roštilja toplo preporučujemo leskovačke gurmanske uštipke servirane na pire krompiru sa kajmakom, a u kategoriji teletine pažnju privlače teleći kotleti sa dinstanom bukovačom servirani na domaćoj testenini i karamelizovanom luku. Kuvari nam otkrivaju i jedinstvenu recepturu: teleće kotlete posoliti i spustiti na roštilj (u Kovaču je to – ćumur roštilj); bukovaču očistiti i izdinstati u tiganju na puteru; u međuvremenu upržiti domaću testeninu sa karamelizovanim crvenim lukom, nalivajući je sa saftom od pečenja; prvo servirati testeninu, preko nje kotlete, a na njih dinstanu bukovaču; preostali saft iz tiganja koristiti za prelivanje jela.
Za one koji odluče da u autentičnom ambijentu nacionalne kafane uživaju u jagnjetini, tu su: pirotska jagnjeća kapama servirana sa palentom i kiselim mlekom, jagnjetina dinstana u mleku, servirana sa kuvanom palentom i neizbežna gratinirana jagnjeća sarmica servirana sa kiselim mlekom. A uz pomenute jagnjeće specijalitete osoblje preporučuje Revin kućna vina restorana, koja se služe u tradicionalnim bocunima. Gurmanluku nikad kraja…
Dalje, bifteci – medaljoni od bifteka sa sosom od slanine, paprike, pečuraka i belog vina, ili biftek na žaru sa sosom od pileće džigerice serviran sa restovanim krompirom.
S obzirom na to da se među istinskim gurmanima ramstek smatra najlepšim komadom srpske tradicije, a koji se, čini se, izgubio u domaćoj ponudi, red bi bio posvetiti pažnju i ramsteku na kajmaku ili ramsteku ispečenom na ćumuru sa hrskavom slaninom u krem sosu od rena i milerama.
Pa onda, ljubitelji pilećeg mesa, sigurni smo, uživaće u punjenom pilećem bataku sa slaninom i kačkavaljem serviranim sa ljutom salsom od paradajza i prženim krompirom, ili, na primer u dimljenom pilećem bataku na domaćem podvarku.
Kažu nam i da Kovač ne bi trebalo napustiti a da se ne proba neki od brojnih specijaliteta sa ćurećim mesom, a izdvajaju ćureći file na žaru serviran sa rižotom od povrća (idealan za one kojima ne prijaju jaki sosovi).
Iako je prvenstveno restoran za gurmane, Kovač ne zaboravlja ni vegetarijance – tu su dimljena pastrmka na žaru i lignje na žaru sa paradajz salsom.
A za kraj, „veliko finale“ restorana – pečenje ispod sača! U ponudi su teletina i jagnjetina sa krompirom ispod sača, koje je idealno gustirati uz neku od čak dvadeset ponuđenih salata, a prvi favorit je jagnjeća plećka ispod sača servirana sa domaćim rezancima, paprikom i prazilukom.
Ne baš tako lako stiglo se i do poslastica, a tu bismo iz neuobičajeno široke palete izdvojili moderne krempite. Od šefa kuhinje saznajemo da se specijalne slojevite moderne krempite u Kovaču prave tako što se lisnato testo istanji oklagijom i iseče na kocke, a svaka ispečena korica potom se pospe šećerom u prahu. I ne samo da ćete se uživati u njihovom ukusu, već će vas iznenaditi i njihov krajnje neobičan izgled, jer ove moderne krempite nisu klasično sečene već se sipaju kašikom.
Sigurno da ovo ne bi bila valjana priča o Kovaču kad je ne bismo zatvorili recepturom jedne domaće pite. Izabrali smo domaću pitu sa bundevom prelivenu karamelom: izmarinirana zaslađena i termički obrađena bundeva slaže se u domaće kore, koje se razvlače. Pošto se zgotovi, pita se prelije autentičnim kremom od karamela rađenom po dobroj staroj francuskoj recepturi…
I moglo bi još dugo da se priča o ovoj kafani…
Leave A Comment