Može zvučati neobično, ali posna hrana takođe može biti veoma zanimljiva za uparivanje sa vinom. S obzirom na to da uskoro počinje period Velikog posta, ova će tema biti interesantna svima onima koji neguju ovaj verski običaj.
U prethodnim brojevima pisali smo o sljubljivanju penušavih vina sa hranom, predlagali različite jelovnike, neopravdano zaboravljajući one koji poste, a koji bi to radili uz elegantnu trpezu. Možda zvuči paradoksalno da post uopšte može da bude praćen elegantnom trpezom, ali ako bolje razmislimo elegantno nikako ne znači preobilno.
Mnogo puta sam čuo da u vreme posta ne sme da se pije vino. Ako je tako, onda bi trebalo da se tokom njega ukinu sve liturgije jer je evharistija, koja se ne obavlja bez vina, jedan od najvažnijih delova obreda. Dakle, vino – da, opijanje – ne. Isto je i sa hranom – neumerenost kako u jelu, tako i u piću, smrtni je greh!
Većina nas zna da post kod nas podrazumeva nekorišćenje namirnica životinjskog porekla, kao što su meso, mast, mleko i mlečni proizvodi i jaja. Dakle, ostaju nam riba, povrće i voće. Na tome ćemo izgraditi naš jelovnik iako danas skoro sve mrsne namirnice imaju zamenu u namirnicama biljnog porekla, poput biljne pavlake, biljnih punomasnih sireva, majoneza bez jaja i sl… Koncipirao sam ga tako da može da ga prati samo jedno vino, da bi se samo jedna čaša koristila za celu večeru jer je to teško ostvariti ako se za svako jelo sipa drugo vino.
Hladno predjelo
Pihtije od povrća (šargarepa, paškanat, karfiol, grašak, kiseli krastavac, paprika, beli luk, biber, lovorov list, peršun, instant začin, so).
Sve povrće, osim kiselih krastavaca i paprike, prokuvati sa začinima, a zatim procediti. Šargarepu, paškanat i krastavce iseckati na kolutiće, karfiol i paprike na kockice i sve to poređati u posudu za pihtije. U vodi u kojoj se kuvalo povrće razmutiti 30 grama želatina iz kesice, zagrejati do ključanja i preliti preko povrća. Zatim staviti da se pihtije ohlade. Pihtije ukrasiti paprikom ili peršunom.
Toplo predjelo
Suve paprike punjene pasuljem (cele suve paprike, pasulj, zelen, beli luk, crni luk, lovorov list, ulje, aleva paprika, peršun).
Pasulj kuvati zajedno sa zeleni, dve glavice iseckanog crnog luka i lovorom. Na ulju propržiti tri glavice iseckanog crnog luka, pet čenova belog luka i alevu papriku, a zatim dodati skuvan pasulj, iseckan peršun i so. Napuniti paprike pripremljenom smesom, poređati ih u nauljenu tepsiju, naliti vodom u kojoj se kuvao pasulj i preko svake paprike staviti list margarina. Paprike peći u pećnici na 180 stepeni oko 40 minuta.
Glavno jelo
Toranj od brancina (brancin, sveža cela paprika, krompir, origano, bosiljak, so, biber, maslinovo ulje, peršun, beli luk, instant začin, sok od limuna).
Od svežeg brancina napraviti filete i iseći ih na pravougaonike. Filete posoliti, pobiberiti, posuti sa malo origana, bosiljka, instant začina i na laganoj vatri zapržiti na maslinovom ulju. Paprike ispeći i iseći na listove veličine fileta od brancina. Krompir skuvati pa zatim iseći na krupnije komade. Sos napraviti od maslinovog ulja, sitno iseckanog belog luka, peršuna i soka od limuna. Sos razliti u krugovima po tanjiru, u centar staviti filet ribe, na ribu komad paprike, pa opet ribu, pa papriku i na kraju ribu. Oko tornja u krug poređati krompir. Dekorisati peršunom i začiniti biberom iz ručnog mlina.
Dezert
Torta od jabuka (jabuke, brašno, šećer, suvo grožđe, mleveni orasi, soda bikarbona).
Izmešati oljuštene rendane jabuke sa šećerom i 1 dl vode. Dodati orahe, suvo grožđe, sodu bikarbonu i brašno. Sve to preručiti u nauljeni pleh za torte i peći na 200 stepeni oko petnaest minuta. Tortu iseći na parčad i svako parče ukrasiti komadićima jabuke i mlevenim orasima. Inače, posne kolače možete da kupite u svakoj pekari u vreme trajanja posta.
Slaganje sa vinom
S obzirom na to da su sva jela sa jelovnika lagane do srednje teksture, trebalo bi da ih uklopimo sa vinom laganog do srednjeg tela. Prvo predjelo je želatin sa blago slankastim karakterom i zemljanom aromom. Drugo predjelo je takođe slanog karaktera sa zemljanim karakterom arome. Glavno jelo je osvežavajućeg karaktera, začinsko-citrusnog tipa arome. Torta je slatko-osvežavajućeg karaktera sa voćnom aromom.
Osvežavajuće suvo belo vino bi se sa glavnim jelom složilo u istom ukusu, dok bi sa ostalim jelima bilo složeno u suprotnom ukusu.
Polusuvo belo vino bi sa dezertom bilo složeno u istom ukusu, dok bi sa ostalim jelima bilo složeno u suprotnom ukusu.
Kremasto belo vino obično ima više tela od traženog pa ne bi bilo dobar izbor, ali ukoliko se dobije željena kombinacija tela onda bi sa svim jelima osim glavnog bilo u istom ukusu, dok bi sa glavnim jelom napravilo ršum. Zato ga definitivno ni zbog toga ne bih preporučio.
Uz ovaj jelovnik i ljubitelji rozea mogu da uživaju, jer bi roze vino bilo odlično za slaganje.
– Suva crvena vina slabe taninske strukture uz glavno jelo bila bi sljubljena u istom, dok bi u ostalim kombinacijama bila u suprotnom ukusu.
– Crvena suva vina srednje taninske strukture uz glavno jelo i dezert bila bi uparena u suprotnom ukusu, dok bi se uz ostala jela slagala u istom ukusu.
Možda sve ovo na prvi pogled izgleda komplikovano, ali zaista nije. Evo i predloga za izbor konkretnih vina po navedenim kategorijama:
– Suvo osvežavajuće belo vino: Soave Classico Sartori, Orvieto Classico Ruffino, Gavi di Gavi, Chardonnay Radovanović
– Polusuvo belo vino: Vina Esmeralda Torres
– Roze: Varijanta Aleksandrović, Novina Cilić, Bardolino Chiaretto
– Crveno suvo vino slabe taninske strukture: Valpolicella Classico Sartori, Beaujolais Villages Louis Jadot, Robert Mondavi Pinot Noir
– Crveno suvo vino srednjih tanina: Nipozzano Chianti Frescobaldi, St.Emilion Dulong, Calvet Merlot/Cabernet Sauvignon
Ovo su samo predlozi, što naravno ne znači da na našem tržištu nema još vina koja bi bila dobar izbor kao i predložena.
Awesome post.