Britanci je gledaju u Srpskom filmu, a domaća bioskopska publika uživa u njenoj roli školske direktorke u ostvarenju Plavi voz, prateći istovremeno i njen rad na televiziji u rimejku čuvene serije za decu Na slovo, na slovo.
Jedna od najlepših srpskih glumica Lena Bogdanović kaže da s radošću i ponosom gleda seriju protkanu nezaboravnim songovima i genijalnim tekstovima Duška Radovića uz koju se vratila u detinjstvo. No, vremena za opuštanje, sudeći po njenoj priči, nema. Uveliko sprema ulogu Madam Ivanovne u komadu Zojkin stan Mihaila Bulgakova.
Biće to, otkriva nam, posle nekoliko sezona bavljenja filmom i producentskim poslom njen veliki povratak na matičnu scenu Srpskog narodnog pozorišta, pod budnim režiserskim okom Dejana Mijača. Paralelno radi i na ulozi koju će igrati u dugoočekivanom ostvarenju Dinka Tucakovića Dr. Rej i đavoli, a iščekuje i emitovanje serije Žene sa Dedinja, u kojoj tumači jednu od četiri protagonistkinje
VINO
Iako rado naručujem i francuska, i čileanska, i argentinska, pa i mnoga domaća vina, na vrhu moje liste ipak su italijanska. I meni i mojim roditeljima Italija je neka vrsta ”virtuelne domovine”. Često smo tamo putovali i dobro je poznajemo. Italija ima neki poseban šmek, čak bih dodala – miris. Volim da otkrivam nova mesta, ali isto tako jednostavno moram da imam, kako volim da kažem, ”godišnju dozu Italije”. Otud ne čudi što su italijanske etikete obavezan dodatak našim porodičnim vojvođanskim ručkovima sa pravom, žutom supom (najbolja je od fazana) i drugim ”dijetalnim” đakonijama. Moj tata uživa da u tim prilikama otvori neku od novih boca iz svoje kolekcije; pino grigio, lambrusco, bilo koji prosecco ili chardonnay… Ma, nema lošeg vina kod Italijana. Inače, chianti me uvek podseti na divno putovanje kroz istoimenu regiju u očaravajućoj Toskani, na posebnu nijansu zelenila, vinograde, malene dvorce, trg u Sijeni, tornjeve u San Điminjanu. Brunello di Montalcino me podseća na jedan doživljaj u Pizi… Skoro pa kič… Od domaćih vina preporučujem Portugizer – Mačkov podrum. Nije što ga prave moji Sremci, nego ga odista smatram neprikosnovenim! Vino je, razumljivo, najlepše piti u društvu voljene osobe. Moj dečko i ja volimo na putovanjima da isprobavamo lokalna vina, pa i da ih nakupujemo kad je prilika. No, podjednako nam je lepo i kada u domaćoj atmosferi, uz klopicu i film, uživamo u divnom domaćem rozeu Kazimir, koje njegov otac pravi na jugu.
HRANA
Veliki sam gurman. Na putovanjima volim da probam lokalna jela i moram da priznam da se gnušam ljudi koji se u takvim prilikama odlučuju za hranu iz Meka. Ako i moram da kročim u to carstvo plastične hrane, radije ću naručiti salatu ili sladoled, nego nešto ”ozbiljnije”. Dakle, ne volim junk food. Jedini izuzetak je – Kentaki F, jer ipak koliko toliko liči na piletinu… Čak je i odlično začinjena! Od slatkiša izbegavam one u koje ide ”šolja šećera” i ”ceo buter”. Dakle, preslatke i premasne. Više mi prija parče neke dobre čokolade nego kolač. Nisam ljubitelj pekara (sa pecivima, koje je uglavnom premasno za moj ukus), te ih ne bih preporučila kao idealno mesto za prehranu u pauzi. Žao mi je što u Beogradu nema više restorana sa istočnjačkom kuhinjom na meniju. Sve pohvale restoranima Ginger, Byblos i Iki. Sjajni su, ali tri restorana ovoga tipa je malo. Nedostaju i suši barovi, u kojima može da se ”klopa s nogu”, a da nemate utisak da vas ”lupaju po ušima”. Od specijaliteta mi je žao što nigde u gradu ne može da se naruči pohovano meso sa dodatkom šljiva ili višanja, kao u Pešti i Beču. Ovde, jednostavno nema takvog ”poheraja”. Nema ni paste kao u Italiji – da bude al dente, a da ne pliva u preteškim sosovima u koje kao da je stavljena cela pavlaka.
IZLAZAK
U Plastiku i Absintu (od milja ga zovem Abs) bilo je provoda za pamćenje, a idealnu atmosferu za romantičnu večeru, po mom mišljenju ima restoran Na ćošku, koji me podseća na pariske lokale: svetao prostor, elegantan enterijer, fini svet, koji voli da uživa u dobroj hrani, uvek nasmejan i dobro upućen konobar. Jednom rečju – tres chic mesto. Na meniju romantične večere morali bi da se nađu: krem čorba od tartufa ili supa sa biftekom, salata sa lubenicom i jagodama, losos u sosu od manga i tart od čokolade, uz, naravno, neki lep chardonnay. Od mesta sa najlepšim pogledom u gradu, izdvojila bih Iguanu. Međutim, dodala bih da njen adut nije samo predivan pogled, već i prava fjužn kuhinja, sjajan džez, fantastičan izbor vina i ljubazno osoblje. To je jedno od mesta na koje s ponosom izvedemo prijatelje i goste iz inostranstva da ih uverimo da je Beograd – svet. Ne volim da mi se muzika ”svira na uvce”, ergo ne volim živu muziku, tamburaše i sintisajzer, naručivanje pesama i kafansku atmosferu. Stoga bi idealan izlazak po mom ukusu trebalo da izgleda ovako: grupa prijatelja, živ razgovor, konstruktivna polemika koja prelazi u opšte nadglašavanje uz puno smeha; pije se prosecco spumante, ne štedi se, guštaju se morski plodovi, a kasnije i riba; dobrodošao je i karpaćo, naročito ako je sa jagodama i, naravno – dobar izbor sireva (pomali brie, grana padano); za kraj bih ostavila voće – jagode, trešnje ili lubenicu. Večera bi bila praćena muzikom Dina Martina i ostalih iz Rat Packa, Marlene Ditrih, Merilinke i Rite Hejvort… Posle toga bih sa društvom otišla negde na ples, gde se mogu čuti Stonsi, Blur, Kjur, Pepersi, Vajt strajps, Dipeš mod i Jinx.
Leave A Comment